PRZEPISY NA PIERNIKI

  1. Piernik figuralny z drewnianej foremki – przepis

Ciasto:
Składniki:
3 szklanki mąki
200 ml miodu
3 łyżki przyprawy korzennej
oprac. Anna Kornelia Jędrzejewska
 
Przygotowanie we wpisie: Pierniki figuralne. Przepis.
 

„Katarzynki toruńskie”

10 f. dobrego miodu gotuje się przez 10 minut, potem dolewa się 2 f. syropu, gotując dalej. W końcu dodaje się 2 pół f. cukru i zdejmuje się z ognia. Po ostudzeniu tej masy do temperatury letniej, robi się razem z rżanną mąką ciasto. Powinno się ono jednak kilka tygodni a nawet kilka miesięcy odleżeć, żeby skruszało.Potem dodaje się na 30 f. ciasta 1/4 korzeni I kl. 20 gr imbiru potłuczonego 100 gr potażu i dobrze się przerabia.W końcu wykłuwa się foremką katarzynkową stosowne sztuki i piecze się. Katarzynki pieką się lepiej i mają ładniejszy wygląd jeżeli się je układa na blachy druciane i gorąco odpieka. Katarzynki pakuje się po 12 sztuk w 3 grupach po 4sztuki, owija w papier pergaminowy i przewiązuje bawełną. Pierniki te dopiero po odleżeniu przez kilkanaście dni uzyskują piękny aromat i dobry smak.”

Władysław Gryczyński

Patrz wpis: Fabrykacja pierników

3. Piernik krakowski. Przepis.

Piernik krakowski
 
Rozpuścić 0,5 kg miodu z 0,5 kg cukru i trochę zarumienić na blasze. Po ostudzeniu dać do tej mieszaniny przyrządzić 8 żółtek, oraz 3 łyżki oliwy, i ucierać przez godzinę. Następnie dać pianę ubitę z 8 białek, zaprawioną goździkami oraz amoniakiem do smaku. Dodać 2 łyżeczki proszku sody. Ciasto wymieszać z pół kg mąki pszennej, rozwałkować na grubość palca i piec na blasze, nie zaglądając, by piernik nie opadł (w dobrze nagrzanym piecu 3 kwadranse do godziny). Upieczony, póki jest ciepły, krajemy, lukrujemy i przysuszamy. Można go też przeciąć i przekładać marmoladą, ciąć następnie na kawałki i lukrować.
 
Kraków, woj. małopolskie
„Echo Krakowskie” R. 5, nr 348, z dnia 18.12.1950 r., s.4
Artykuł pt.: „Robiny w domu piernik na święta”, z cyklu „Nasze Rady dla gospodyń”.
 
Patrz wpis: Piernik krakowski

PIERNIKI ARTYSTYCZNE

Pierniki artystyczne to stylowy i ciekawy prezent, który może posłużyć jako dekoracyjny akcent aranżacyjny. W ramach spotkań i zajęć przygotowywane są:

  • PIERNIKI FIGURALNE HISTORYCZNE
  • PIERNIKI LUKROWANE
  • PIERNIKI ZŁOCONE
  • PIERNIKI SPERSONALIZOWANE

Zapraszam do kontaktu