Wizerunek blogerki
Anna Kornelia Jędrzejewska przed Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu

 

 

Piernikarka

 • Jestem pasjonatką pierników. Od ponad 15 lat zajmuję się piernikarstwem zawodowo, jako muzealniczka, historyczka sztuki, kuratorka i edukatorka a także w ostatnich latach – blogerka. Jestem współautorką Muzeum Toruńskiego Piernika (wraz z Barbarą Kukowicz-Wirowską), ekspozycji przygotowanej w dawnej fabryce pierników. Tworzyłam programy edukacyjne, wystawy i publikacje o tematyce piernikarskiej. Obecnie przygotowuję rozprawę doktorską o dawnych formach piernikarskich. Prowadzę warsztaty, prelekcje, wykłady, spotkania związane z piernikami oraz historycznymi smakołykami. Zawodowo obecnie jestem związana z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy prowadząc Pracownię Etnografii oraz z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy kierując Sekcją Dziedzictwa Kulinarnego i Kuchnią Pałacową w Ostromecku. W 2021 roku realizowałam stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a w latach 2022-23 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „twórczość ludowa”.

Piernikarka

 • to mój autorski projekt, dzięki któremu chcę promować pierniki i piernikarstwo. Ten smakołyk, znany w Polsce co najmniej od XIII wieku, wciąż pozostaje dla nas tajemniczy.  Chociaż w wielu polskich domach przygotowujemy pierniki, to nie zawsze potrafimy powiedzieć skąd się wzięły w naszej tradycji kulinarnej.
 • Moim celem jest prezentowanie oraz opowiadanie o słynnych korzennych wypiekach. Zachęcanie do poznawania i pielęgnowania zwyczajów związanych z piernikami  Jak najlepiej to robić? Po prostu spotykając się i próbując, dzieląc smakołykami oraz wiedzą o nich.

Zapraszam!

Kontakt: piernikarka@piernikarka.pl

Więcej informacji:

Autorka czyta gazetę
Anna Kornelia Jędrzejewska w Muzeum Toruńskiego Piernika podczas czytania „Piernikowej Jednodniówki”

Artykuły: 

„Arcydzieła z ciasta. Toruńskie pierniki w zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie”

 • Artykuł na temat toruńskich pierników figuralnych, przechowywanych w kolekcjach muzealnych. Opublikowany w wersji elektronicznej w Zbiorze Wiadomości do Antropologii Muzealnej numer 7/2020.  Dostęp bezpłatny.

„Muzeum Toruńskiego Piernika. Koncepcja.Realizacja. Perspektywy”

 • Artykuł dotyczący powstania Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa oraz pracy nad Muzeum Toruńskiego Piernika – oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jest to prezentacja założeń kuratorskich, omówienie przebiegu prac nad ich realizacją oraz zakreślenie perspektyw, które po 2017 roku zostały częściowo zrealizowane. Artykuł znajduje się w Bydgoskim Roczniku Muzealnym, tom. 5, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy 2019/2020. Możliwe jest zakupienie jego wersji elektronicznej.

 

„Kolekcje dawnych klocków piernikarskich jako źródło nowatorskich form wystawienniczych i inspirujących działań edukacyjnych” 

 • Artykuł  znajduje się w publikacji, pt.: „Edukacja w muzeach i instytucjach kultury – aktualnie”. Wydawnictwo jest dostępne w formie ebooka, egzemplarz w formacie mobi lub epub można zakupić na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 

 Piernik_i_jego_rola_w_kulturze 

 

Zbiory form piernikarskich w Toruniu od XVII wieku do 1926 roku, w świetle inwentarza Stanisława Dąbrowskiego

 • Artykuł (od s.207) w wydawnictwie po I Sympozjum Muzealniczym pt.:”Muzeum a pamięć – forma, produkcja, miejsce”, które odbyło się w Toruniu, 8-9 czerwca 2017 r. w ramach projektu „Muzeum w polskiej kulturze pamięci (do 1918 roku): wczesne instytucje muzealne wobec muzeologii cyfrowej”

 

Książki:

PIERNIKI W POLSCE

 

PIERNIKI W POLSCE okładka
„Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego
  • To moja autorska publikacja w wersji elektronicznej. W ramach projektu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została opracowana monografia „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”. Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Oprawa graficzna: Ewa Widacka-Matoszko.

 

„Pierniki w Kujawsko-Pomorskim”

  • To moja autorska publikacja w wersji elektronicznej. W ramach projektu stypendialnego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego została opracowana publikacja elektroniczna „Pierniki w Kujawsko-Pomorskim”, opisująca przebieg projektu i zawierająca koncepcję utworzenia mapy – szlaku piernikarskiego w regionie. Publikacja jest także odpowiedzią na pytanie: czy pierniki wypiekano tylko i wyłącznie w Toruniu, czy też w innych miejscowościach regionu? Zapraszam na wędrówkę po dawnych i współczesnych dziejach piernika w województwie kujawsko-pomorskim. Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Oprawa graficzna: Krzysztof Deczyński.
 • Pierniki w kujawsko-pomorskim.
  Pierniki w Kujawsko-Pomorskim – okładka publikacji stypendialnej
   

„Piernikowy przepisownik”.

 • Razem z Krzysztof Lewandowski napisaliśmy książkę pt.:”Piernikowy przepisownik” zawierający zbiór różnych przepisów na pierniki oraz potrawy z wykorzystaniem pierników i przypraw korzennych. Publikacja doczekała się trzech wydań I-2016, II poprawione – 2018, III poprawione – . Można je nabyć na stronie Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

Obrazek ze strony YOYO Design https://yoyo-design.com/piernikowy-przepisownik

Audycje:

Audycje:

„Piernikolożka”

„Pachnąca historia toruńskiego piernika”

 • – Tytuł audycji: Lato z Radiem. Prowadził: Roman Czejarek . Gość: Anna Kowalska (dyrektor fabryki cukierniczej „Kopernik”) i Anna Jędrzejewska (Muzeum Piernika w Toruniu). Data emisji: 2.07.2015 Godzina emisji: 11:41

Św. Katarzyna pod znakiem wróżb i pierników 

 • audycja autorstwa Iwona Muszytowska-Rzeszotek 2016-11-24, 17:38 , Radio PiK

Artykuły i wywiady wzmiankujące działania:

„Pieprzny chleb świąteczny. Piernik nim zawędrował pod strzechy, był przysmakiem bogaczy”

 • – autorka Marta Kocoń, Tygodnik Bydgoski 17.12.2020

„Z apteki na stół: pierniki przez stulecie”

 • – wywiad dla portalu Kopalnia Wiedzy, autorka Anna Błońska, 15.12.2020
 • zdjęcie aKJędrzejewskiej z formą oraz tekst artykułu

„O zdrowotnych (i nie tylko) właściwościach pierników”

 • artykuł na portalu” mgr.farm jestem farmaceutą.:15 grudnia 2020, 19:27  oraz farmacja.pl

„Kulinaria w turystyce rekonstrukcji historycznej”

 • – autorka Magdalena Tomaszewska-Bolałek, w: Turystyka Kulturowa, www.turystykakulturowa.org Nr 5/2019 (wrzesień-październik 2019)

„Piernik – pikantne ciastko królów”

 • – autorka Dominika Zagrodzka, portal mojeGotowanie.pl, 23.09.2018

Katarzynki, elizki, printy – co kraj, to piernikowy obyczaj

 • – wywiad, autorka: Mirosława Kruczkiewicz 18 maja 2017

„Śląskie bomby, fajki i… bobasy w Muzeum Toruńskiego Piernika”

 • – wywiad, autorka: Mirosława Kruczkiewicz-Siebers,

„A Gingerbread City Guards Its Secrets”

 • – autorka Barbara Whitaker, New York Times:13 grudnia 2016 rok.

„Pierniki – znana na świecie atrakcja Torunia”

 • – wywiad dla wp.pl 27-11-2015 (08:59)

Tajemnica smaku toruńskich pierników? Długie leżakowanie i korzenne przyprawy

 • – autorka: Kinga Czernichowska  8 października 2015, Toruń Nasze Miasto

Konsultacje:

„Sugar fairy tales”

„Polish Table”

Piernik toruński „katarzynka”

 • Konsultacje dla Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie

 

Wykłady i prelekcje:

„Na piernikarskim szlaku.” O tradycjach wypieku pierników w Europie”

 • Prelekcja ramach Świątecznego Festiwalu Toruńskiej Katarzynki, Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A. oraz Muzeum Toruńskiego Piernika

„Toruńskie specjały. Piernikarskie zabytki okresu secesji”

 •   Referat wygłoszony w ramach konferencji „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia 11. Secesja w Toruniu: architektura i plastyka, twórcy i dzieła”. Książnica Kopernikańska w Toruniu, 21.11.2020r. https://www.ksiaznica.torun.pl/

 

 

Filmy:

„Pasjonaci.” – program TVP 3 Bydgoszcz, odc. 2.19.02.2021 – wywiad z Joanną Sikorą na temat pasji do piernikarstwa. https://bydgoszcz.tvp.pl/52397428/pasjonaci-odc-2

Filmy stypendialne:

 

Dyskusja na temat muzeów i historii wyżywienia: 2017 rok:

Rozmowa dnia w TV Toruń: 11 sierpnia 2016 r. O Święcie Piernika Ewa Jarczyk rozmawia z Anną Kornelią Jędrzejewską z  Muzeum Toruńskiego Piernika i Jakubem Kopczyńskim z Fabryki Cukierniczej
Kopernik.

Nie tylko gotyk, ale i secesja. Zwrócili uwagę na „zabytki młodszego pokolenia” Torunia – autor: Bartosz Stelmasik, 21.11.2020