obrazek pokazujący cytowany fragment z toruńskimi piernikami

 Z okazji pierwszego dnia wiosny piernikarskie ścieżki prowadzą nas dzisiaj do Poznania. Od 6 lipca do 10 sierpnia 1930 roku odbywała się tam Międzynarodowa Wystawa Komunikacji i Turystyki – zwana w skrócie Komturem. Ekspozycja zorganizowana była na terenie parku Wilsona oraz obecnych Międzynarodowych Targów Poznańskich. Miała na celu zobrazować ówczesny polski i zagraniczny przemysł komunikacyjny oraz turystykę.
.
Dział „Turystyka” – prezentował m.in. zabytki z dziedziny sztuki i historii, zdrojowiska i stacje klimatyczne, przemysł ludowy, folklor, towarzystwa krajoznawcze i turystyczne, sport i przybory przydatne w podróży. W pawilonie 18 prezentowały się poszczególne województwa, w tym województwo pomorskie, do którego ówcześnie należał Toruń.
.
.
plan wystawy
.
Przewodnik po wystawie niestety nie zawiera zdjęć poglądowych poszczególnych części ekspozycji.
Interesujący opis i fotorelację odnajdujemy natomiast w periodyku „Od Naszego Morza” drukowanego w Grudziądzu. Na fotografii widzimy wnętrze z wiszącym obrazem Sali Sądowej ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Toruniu oraz wyeksponowane toruńskie pierniki figuralne (lub ich gipsowe odlewy). Tajemniczy „Wędrowiec” tak wspomina tę część ekspozycji:
.
” (…)Dalej znów panorama miasta Torunia, a obok obraz któregoś z malarzy średniowiecznych, a na stole od wieków sławne pierniki toruńskie w formie różnych postaci: królów, królowych polskich, rycerzy. Nazywano je „katarzynkami”, a to od wielkich jarmarków, które odbywały się przed kościołem św. Katarzyny (25 listopada) w czasie których sprzedawano pierniki z wizerunkiem świętej. (…)”
.
Toruńskie pierniki figuralne ponownie stały się elementem promującym region i miasto Toruń. Znamienne jest to, że zostały pokazane razem z zabytkowym obrazem ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Toruniu.
.
Piernikarski szlak w kujawsko-pomorskim przynosi coraz tonowe odkrycia. Oby nadchodząca wiosna umożliwiła wyruszenie na turystyczne ścieżki i odkrywanie kolejnych ciekawostek w terenie…
.
okładka przewodnika
Il. 1
„Od Naszego Morza” 1930, R. 2, nr 13 i 14
Ilustrowane czasopismo o morzu i Pomorzu drukowane w Grudziądzu
fot. KPBC
Il. 2-3
Międzynarodowa Wystawa Komunikacji i Turystyki 6.VII.-10.VIII.1930: przewodnik – katalog

.

herb województwa kujawsko-pomorskiego

Wpis powstał w ramach projektu: Pierniki w kujawsko-pomorskim. Regionalny szlak kulturowy zabytków oraz dawnych i współczesnych zwyczajów związanych z piernikarstwem.

kujawy i pomorze logotyp

Zadanie realizowane w ramach stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.