Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła. Warsztaty w Siedleczku – w województwie wielkopolskim

 

informacja o stypendium
Zaproszenie na spotkanie stypendialne w Siedleczku gm. Wągrowiec, woj. Wielkopolskie
W sobotę 12 listopada zapraszamy o godzinie 14.00 do Sali Widowiskowej w Siedleczku (gmina Wągrowiec) na warsztaty stypendialne pt. „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”.
Tradycja wypieków pierników w Polsce sięga roku 1293. Historia lubianego korzennego ciasteczka ma zatem ponad siedemset lat! W tym czasie pierniki używane były nie tylko do jedzenia, ale także do przekazywania informacji, dekoracji, przyprawiania potraw, czy nawet leczenia…
Pierniki powstawały i powstają w różnych miejscowościach oraz regionach w Polsce. Z tego przysmaku znane są także Pałuki, gdzie do dzisiaj można nabyć pierniki odpustowe. Słynnym twórcą był piernikarz Kazimierz Pijanowski z Mieściska, jego wypieki znajdują się w zbiorach muzealnych.
W trakcie spotkania będzie okazja do degustacji pierników z różnych regionów, przygotowania aromatycznej mieszanki korzennej przyprawy oraz zdobienia pierników.
Spotkanie poprowadzi – Anna Kornelia Jędrzejewska, kustosz w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, blogerka, współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika przy współpracy Wiesławy Gruchały kustosza ds. etnografii Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, opiekunki Koła Hafciarek, lokalnej animatorki.
Wydarzenie odbywa się w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

informacja o wydarzeniu
Zaproszenie i program spotkania 12.11.2022 w godz.14.00-18.00
Współorganizatorem spotkania są: Rada Sołecka Siedleczka, Gmina Wągrowiec, Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Biblioteka im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ponadto będzie okazja do zakupu regionalnych miodów i pierników.
Zapraszamy!
zdjęcie informacyjne
Pierniki pałuckie wykonane przez Jana Cieplińskiego z Pałuk