Czy znacie twórcę piernikarskiego, który miałby swoją indywidualną wystawę w muzeum w Polsce?
Rzecz zupełnie wyjątkowa! Stąd trudno porównać ekspozycję „Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki” do jakiejkolwiek innej. Dzieje się to między innymi za sprawą samego twórcy, który w cieście piernikowym – i tylko w nim – „odciska” ślad własnych refleksji związanych nie tylko z historią i tradycyjnym rzemiosłem piernikarskim, ale również – a może przede wszystkim – z życiem i jego aktualnymi wyzwaniami…
Słodka Chatka to firma działająca w Trzcińsku gm. Janowice Wielkie pod Jelenią Górą na Dolnym Śląsku. Marcin Goetz Stary Piernik przygotowuje pierniki w szerokim asortymencie, który dzieli na:
– pierniki przestrzenne- domki, rzeźby,
– pierniki płaskie z doklejanymi elementami,
– pierniki figuralne z zabytkowych i współczesnych form.
Jak czytamy w opisie na stronie:
„Zawodowo i profesjonalnie zajmujemy się piernikarstwem od 2008 roku. Przez ten czas wypracowaliśmy własny niepowtarzalny styl.
Szukamy pomysłów na ciekawe formy, łączymy ze sobą kształty i techniki.Nasze pierniki są produktem spożywczym. Lukier barwimy wyciągami z warzyw i owoców.”
Pierniki „Słodkiej Chatki” są dostępne na zamowienie oraz w nielicznych lokalnych sklepach czy podczas jarmarków albo trwania zimowej edycji Kolejkowo.
Przygotowywane są zarówno w ramach zamówień komercyjnych jak i indywidualnych personalizowanych. Sztandarowym produktem jest domek z ciasta piernikowego, piernikowe gry (kółko i krzyżyk, warcaby), misie, kukiełki. Wypieki mają również cechy produktu regionalnego, nawiązującego do miejscowych tradycji. Tu szczególną uwagę zwracają pierniki figuralne powstałe z kopii zabytkowych form piernikarskich, m.in. jaworskie serce.
Twórczość piernikarską Marcina Goetza można określić jako wszechstronną. Piernikarz zajmuje się wyrobem m.in. drobnych pierników jadalnych, dekoracyjnych pokrytych lukrem, przestrzennych, figuralnych czy też słynnych „przekładanych”. Wypieki charakteryzują się korzennym aromatem, wyrazistym korzennym smakiem i aksamitością. Twórca swobodnie porusza się między poszczególnymi technikami piernikarskimi łącząc je według potrzeby i uznania. Tutaj warto przypomnieć o tym, że jako pierwszy w cieście przekładanym zaczął odbijać wizerunek historycznych pierników figuralnych.
Pomimo skupienia się na jednym materialne – jakim jest ciasto piernikowe – wyobraźnia Marcina Goetza wydaje się nieograniczona. Potwierdzają to kolejne realizacje.
Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje cykl Psycholukier – stanowiący często bardzo osobisty, dowcipny ale i dosadny komentarz związany z aktualnymi wydarzeniami. 🍪W tym projekcie szczególnie zwracają uwagę cechy i doświadczenia autora, bystrego obserwatora i komentatora rzeczywistości, dziennikarza, performera i amatora form teatralnych, zaangażowanego społecznika i regionalisty, wrażliwego na przyrodę. Prace te czasem bawią, niekiedy wzbudzają refleksję, smucą, czy wręcz „gryzą” a nawet szokują… na pewno poruszają nie pozostawiając obojętnym. Przypominają o tym, że w słodkim cieście piernikowym jest szczypta pieprzu, a w lukrowanej chatce z piernika mieszkała zła wiedźma…
Marcin Goetz w swojej zawodowej działalności aktywnie angażuje się w życie lokalnej społeczności. Warto podkreślić udział w projektach Lokalnych Grup Działania i współpracę ze stowarzyszeniami, fundacjami czy instytucjami. Kilkunastoletnią działalność w obszarze piernikarstwa docenili i udokumentowali muzealnicy m.in. z Muzeum Etnograficzne – oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Elżbieta Berendt), Muzeum Regionalne w Jaworze The Regional Museum in Jawor (Teresa Chołubek-Spyt, Arkadiusz Muła), czy Muzeum Toruńskiego Piernika – oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu.
W zawodowej wędrówce od kilku lat Marcinowi towarzyszy Barbara Milewska, która odpowiada głównie za dekorację lukrem, ale również i prowadzenie warsztatów piernikarskich. (Osobiście jestem fanką piernikarskiej biżuterii Basi, którą noszę przy różnych okazjach). Mottem działalności „Słodkiej Chatki” jest hasło:
„Dużo piernika mało lukru!”
a misję określa zawołanie:
„Niech niesie radość, cieszy oczy i podniebienie!”
Marcina poznałam w 2015 roku podczas Święta Chleba i Piernika w Jaworze, przy okazji zostaliśmy zaproszeni do wizyty w piernikarni w Trzcińsku. Tematy nam się nie kończyły, a współpracę kontynuowaliśmy podczas organizowanej w 2016 roku pierwszej wystawie czasowej w MTP „Ciastka z pieprzem. O śląskich piernikach i dawnych formach”.
Potem wielokrotnie miałam przyjemność odwiedzać Trzcińsko i współpracować z Marcinem Goetzem. Szczególnie miło wspominam warsztaty „Opowiemy wam piernikiem”.
W ostatnim roku przeprowadzałam wywiad oraz nagrywałam rozmowę w ramach projektu stypendialnego „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”. Film ten jest dostępny w przestrzeni wystawy oraz na kanale YT.
Wystawa „Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki” jest doskonałą okazją do poznania piernikarskiego ouvre twórcy. W przestrzeni ekspozycji czasowych drugiego piętra Muzeum Toruńskiego Piernika zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł zbudowanych z setek pierników. Niektóre prace nawiązały do wcześniejszych projektów. Inne zostały przygotowane i zakomponowane na okazję wystawy. Uwagę zwracają także tytuły, stanowiące często komentarz, dzięki któremu udaje nam się uchwycić sens dzieła. Inne pozostają zagadką, którą możemy spróbować rozwiązać sami.
W piernikarskim świecie Marcina Goetza wszystko staje się możliwe – nawet połączenie ogórka z piernikiem – ale też wszystko jest ulotne i kruche, gdyż – jak podsumowuje słowami barda Okudżawy: (…)A słodkich pierniczków dla wszystkich nie starczy i tak (…).
Kuratorami wystawy są Małgosia Mikulska-Wernerowicz oraz Krzysztof Lewandowski. Wystawę można oglądać do końca roku w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strymykowej 4. Serdecznie zachęcam bo warto!
W tym roku mija jubileusz 15-lecia pracy w piernikarstwie Marcina Goetza z tej okazji składam serdeczne gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności oraz udanych kolejnych realizacji.
Dziękuję Marcinie…

 

Na plakacie tytuł: "Piernikowo-kreatywny. Marcin Goetz i jego pierniki."
Plakat wystawy

Słodka Chatka:

Trzcińsko 67
58-520 Janowice Wielkie
powiat karkonoski | woj. dolnośląskie
piernikowy@piernikowy.pl
+48 606 13 65 81
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
wernisaż wystawy
Otwarcie wystawy
instalacja piernikarska
Kolaż piernikarski.
wystawa
Fragment wystawy
Piernikarka z Marcinem Goetzem
Piernikarka z Marcinem Goetzem – mistrzem i twórcą piernikarskim.