Kultura toruńskiego piernika
Ankieta. Kultura toruńskiego piernika.

 

W Toruniu trwają prace nad wpisaniem piernikarstwa na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Już od kilku lat podejmowane są działania mające na celu ochronę toruńskich tradycji związanych z piernikiem. W zeszłym roku rozpoczęto konsultacje społeczne z depozytariuszami poprzez organizację otwartych spotkań.

Ankieta jest ich kolejną formą. Zachęcamy mieszkańców Torunia do wzięcia aktywnego udziału w tym procesie poprzez wypełnienie formularza [link]. Koordynatorem działań jest Muzeum Okręgowe w Toruniu. Za zadanie odpowiadają pracownicy Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa – Małgorzata Mikulska-Wernerowicz i Krzysztof Lewandowski. Proces obserwuje Anna Baran z Narodowego Instytut Dziedzictwa.

Niewątpliwie idea wpisu integruje społeczność Torunia. W konsultacjach uczestniczą lokalni piernikarze, piekarze i cukiernicy, prezesi i właściciele przedsiębiorstw, regionaliści, badacze, przewodnicy, mieszańcy miasta. Cieszę się, że mogę brać bezpośredni udział w tym projekcie. Tym bardziej, że od lat podkreślam odrębność toruńskiego piernikarstwa i ciągłość tradycji z nim związanych.

Warto dodać, że od 2020 roku na Światowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego  UNESCO znajduje się wpis: „Sztuka wyrobu pierników z Północnej Chorwacji”. Kibicujemy, by podobny wpis dotyczył w przyszłości toruńskiego piernikarstwa.