Piernikowy kalendarz adwentowy vol. 2
Dzień 19

Grota świętego Mikołaja i warsztaty piernikarskie


Boże Narodzenie, pierniki, prezenty i Święty Mikołaj – to słowa budzące w nas wspomnienia z dzieciństwa i tęsknotę za baśniowym światem, w którym spełniają się marzenia.


Doskonale zdawali sobie z tego sprawę twórcy wydarzenia pn: “Świąteczny warsztat piernikarski Świętego Mikołaja”, odbywającego się w tym roku w kultowym Camden Market w Londynie. W świątecznej edycji jarmarku, można było się zgłosić na zajęcia, stworzone z myślą o rodzinach z małymi dziećmi. Wnętrza zabytkowych, poprzemysłowych budynków zaaranżowano na piernikarski warsztat świąteczny. W pomieszczeniach obok utworzono “grotę” Świętego Mikołaja.


Cała narracja prowadzona jest w taki sposób, żeby wprowadzić uczestników w świąteczne przygotowania. W dużym skrócie: w warsztacie przydarzyło się nieszczęście. Elfy odpowiedzialne za wypiek bożonarodzeniowych pierników, spaliły cały zapas. Jedynie dzieci i ich rodzice mogą uratować sytuację, przygotowując nową porcję smakołyków. Nagrodą za przygotowanie pysznego, polukrowanego piernikowego ludzika, jest spotkanie z samym świętym Mikołajem.


W wielkiej tajemnicy, budując atmosferę sekretu, rodziny są zaprowadzane do pokoju świętego, gdzie otrzymują prezenty, wykonują pamiątkowe zdjęcia oraz mogą powierzyć Mikołajowi swoje sekrety.


Całe spotkanie trwało około 45 minut. Uwagę zwracało duże zaangażowanie pracowników, wcielających się w rolę elfów i świętego. Profesjonalnie i z wyczuciem wprowadzono uczestników w baśniową atmosferę, poprzez zabawę przekazując wiedzę o świątecznych tradycjach. Niezapomniany czas.


Dla rodziców, nie mających umiejętności lub wiedzy dotyczącej pierników z pewnością tego typu wydarzenia, mogą być okazją do wspólnej zabawy i nauki w rodzinnej atmosferze. Kolejne, ostatnie spotkanie odbędzie się 23 grudnia:
https://www.camdenmarket.com/…/santas-gingerbread-workshop-…


Warto dodać, że tradycja organizowania świątecznych grot i warsztatów narodziła się w krajach anglosaskich. Pierwszy raz zorganizowano je w 1879 roku w domu towarowym w Liverpoolu. Obecnie są popularne na całym świecie. Pomimo ich komercyjnego charakteru, stwarzają możliwość rodzinnego spędzania świątecznego czasu.


Bardzo dziękuje zespołowi “SANTA’S GINGERBREAD WORKSHOP & GROTTO” za możliwość wzięcia udziału w spotkaniu!