Piernikowy kalendarz adwentowy pokazuje nam kolejne dni. Dzisiaj wspominamy „piernikowych” świętych!

Piernikowy kalendarz adwentowy vol. 2
Dzień 22
„Piernikowi święci”
🎄🍪😇
W trakcie przygotowań do Bożego Narodzenia przeżywamy wspomnienie różnych świętych. Zwyczaje związane z tymi postaciami, wpłynęły m.in. na kształty pierników, czas ich przygotowania oraz sposób otrzymywania.
🎄😇🌟🎅
Warto ich sobie przypomnieć:
Święty Marcin -11.11
Żołnierz, biskup
Przedstawiany na koniu z mieczem i płaszczem. Czasem w stroju biskupim i gęsią. Od św. Marcina kończono prace na polu. Przyroda, wchodziła w czas wegetacji zimowej. W dawnych czasach, to od tego dnia rozpoczynano adwent.

Święta Katarzyna – 25.11
Dziewica, święta męczennica. Atrybutami są koło i miecz.
Katarzynki i andrzejki to czas, kiedy kończono rok liturgiczny oraz szykowano się na adwent, czyli rozpoczęcie kolejnego. Był to czas prób odgadnięcia przyszłości W czasie święta organizowano jarmarki odpustowe na których sprzedawano pierne przysmaki. Była to również symboliczna data rozpoczęcia wypieku świątecznych pierników.

Święta Barbara – 4.12
Dziewica. Przedstawiana z wieżą i kielichem z hostią. W niektórych regionach Niemiec, w tym dniu dzieci otrzymują prezenty i przysmaki, m.in pierniki. Istnieje zwyczaj, by włożyć gałązkę jabłoni lub wiśni do wody. Jeżeli gałązka zakwitła, kolejny rok był pomyślny Drewno drzew owocowych idealnie nadawało się do wykonywania form piernikowych.

Święty Mikołaj – 6.12
Najbardziej bodajże popularny święty.
Za dobre zachowanie dzieci otrzymują smakołyki i prezenty. Jeżeli, któreś nie było grzeczne, otrzymywało rózgę.Święty przedstawiany w stroju biskupa.

Święty Ambroży – 7.12
Doktor kościoła, „miodousty”.
Jego mowa była tak płynna i słodka jak miód, tak że pszczoły zlatywały się do ust Ambrożego. Nic dziwnego, że stał się patronem piernikarzy i pszczelarzy.

Święta Łucja – 13.12
Dziewica, męczennica. Jej imię związane jest ze światłem. Święto przypada w okresie przesilenia. Dawne przysłowie mówi: Święta Łucja dnia przyrzuca. Również w tym dniu dzieci otrzymywały podarunki.


Świętujemy