🕯Wigilia Święta Wszystkich Świętych…z piernikowym akcentem

Życie i śmierć. Dwa bieguny ludzkiego życia. Dotyczą każdego z nas. Przed nami dni, kiedy szczególnie oddajemy się refleksji związanej z radością życia i lękiem oraz bólem łączonym ze stratą i przemijaniem. Jest to czas świętowania więzi rodzinnych, łączności żywych z tymi, co odeszli.

🎉W wielu kręgach kulturowych odbywały i odbywają się święta takie jak Wszystkich Świętych, Dziady, Halloween, Samhain, Dia de Muertos. W kościele katolickim jest to czas radości płynącej z wiary z obcowaniem ze świętymi oraz nadziei na powołanie do świętości.

🍪Jaką rolę odgrywał w nich piernik?

Pierniki są pieczywem obrzędowym to znaczy, że pełniły funkcje związane z praktykami odbywanymi przez daną społeczność w czasie obchodzenia rożnego rodzaju świąt.

🥮W 2017 roku pisałam o tradycjach związanych z ciasteczkami
pogrzebowymi:
https://www.facebook.com/…/a.14214456845…/1486275261409559/…

🍯Tradycja wypiekania ciast na miodzie związanych z ofiarą dla Boga, bóstw lub zmarłych przodków, ma jeszcze starsze tradycje, sięgających czasów biblijnych i antycznych.
O roli miodownika w kulturze Słowian wspomina w swojej książce „Deserowniku. Kuchniokracja” Magdalena Tomaszewska-Bolałek. Przepis na współczesny miodownik dostępny jest w książce i tutaj:
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/…/desery-i-wypieki-w-kuch…

😇Figuralne przedstawienia świętych z ciasta piernikowego nie musiały łączyć się z obchodami tych świąt. Mogły jednak pełnić rolę podarunku, także jako świętego patrona, każdy ma bowiem przypisanego świętego opiekuna. Zabytkowe formy z przedstawieniem świętych znajdują się w muzeach w całej Europie, także w Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu/Ethnographic Museum in Wrocław, MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie czy Muzeum Toruńskiego Piernika

☠️”Pan de muerto” to słodkie pieczywo wypiekane w Meksyku z okazji Dnia Zmarłych. Dodaje się do niego np. cynamonu, anyżu, skórek pomarańczowych. Często ozdobione jest motywami czaszki i piszczeli. Inną słodką tradycją jest przygotowywanie „calaveras de dulce” czyli czaszek z cukru.Przysmaki te związane są z wędrówką dusz zmarłych z rodziny. Wesołym akcentem święta jest postać La Catriny, czyli meksykańskiej Katarzynki.

🎨 Lukrowane pierniczki – to współczesny zwyczaj przygotowania pierniczków, które służą jako poczęstunek dla dzieci lub uczestników zabaw, dekoracja lub upominek.

👀Tradycyjnie już 31 października dużo mówi się o lękach i strachach. Opowiada się historie pełne grozy i niesamowitości. W kinach odbywają się premiery horrorów Dla tych, którzy są szczególnie zainteresowani taką tematyką przygotowałam dzisiaj następujące piernikowe opowieści „z dreszczykiem”:

☕️ Gazeta Toruńska w wydaniu z 2 grudnia 1906 roku donosiła o tajemniczym wydarzeniu, które miało miejsce w Anglii:
„Wiliam Lennox otrzymał(…) przesyłkę pocztową zawierającą piernik, podarunek jakiegoś nieznajomego, który dołączył tylko słowa:<<serdeczne pozdrowienia od starego przyjaciela>>. W trzy dni póżniej podano piernik do herbaty, do której zasiedli mr. Lennox, jego siostrzenica i przyjaciółka mis Beaine. Zajadano ze smakiem dar nieznajomego. Nagle siostrzenica Lennoxa doznała strasznych boleści,a przywołany lekarz stwierdził zatrucie strychniną.” Niestety policji nie udało się natrafić „na ślad wysyłającego zatruty dar”.

📖 Książki z piernikowymi akcentami
„Piernikowe makabreski” – to zbiór opowiadań kryminalnych z piernikowym motywem…

…i na koniec mistrz grozy Stephen King i opowiadanie:
„Piernikowa dziewczyna”, w której bohaterka niczym piernikowy Ciastek ucieka przed zagrożeniem… Planowana jest ekranizacja noweli.

Pogodnego świętowania w gronie rodzinnym wigilii i Dnia Wszystkich Świętych!