W centrum, w okrągłym otoku logo firmy Piernikarka. Na zewnątrz koncentrycznie ułożone jesienne liście w kolorach żółtym, pomarańczowym i czerwonym.
Piernikarka w jesiennych barwach

Witam

🍂🍪Piernikowa jesień – czas intensywnych prac!

🍁Kolejna pora roku na piernikowym blogu, przynosi bogactwo smaków, kolorów, zapachów. Przyroda zachwyca feerią barw, a ja dzisiaj chciałabym opowiedzieć o kilku piernikowych ciekawostkach kojarzonych z jesienią.

🌳 Istnieją piernikowe drzewa! Niestety nie takie na których rosną pierniki, ale takie które pachną jak one. Jeżeli chcesz mieć to wyjątkowe drzewko w swoim ogródku, poszukaj grujecznika japońskiego (Cercidiphyllum japonicum / Katsura). Jest to roślina pochodząca z Chin i Japonii i rosnąca również w Polsce. Osiąga wysokość ok. 20 m. Swoją nazwę potoczną „piernikowego drzewa”, zawdzięcza temu, że w czasie żółknięcia liście wydzielają zapach kojarzący się z piernikami lub karmelem. Grujeczniki szczególnie pięknie wyglądają teraz , kiedy przebarwiają się na kolory: czerwony, żółty i pomarańczowy.

🍂Piernikowe drzewa posadzono w Toruniu z okazji dnia św. Katarzyny, było to 24 listopada 2017 roku:
https://www.torun.pl/pl/piernikowe-drzewa Mój Toruń
Rosną też przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

🍯Czas jesieni to czas przygotowywania się do świątecznego wypieku pierników i zaopatrywania się w miód, mąkę, a także przyprawy korzenne. Dla piernikarzy jest to okres wzmożonej pracy. Również w dawnych toruńskich fabrykach pierników takich jak Fabryka Herrmanna Thomasa, Jana Ruchniewicza czy Gustawa Weesego zatrudniano jesienią większą liczbę pracowników. Obecnie również na jesień wzrasta produkcja w najstarszej polskiej firmie piernikarskiej, czyli Fabryka Cukiernicza Kopernik.

👨‍🍳Więcej na temat toruńskiego przemysłu piernikarskiego możecie dowiedzieć się w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie jeszcze do 10 listopada jest prezentowana wystawa: „Od piernikarza do fabrykanta – przemysł piernikarski w Toruniu na przełomie XIX i XX wieku” (na tej wystawie prezentuję swój pamiątkowy wydruk jubileuszowy z fabryki Herrmanna Thomasa). Warto zapoznać się także z kolekcją obiektów Cukiernia F. Pokojski w Toruniu
https://muzeum.torun.pl/…/od-piernikarza-do-fabrykanta-prz…/

🏭…a już 23 listopada z okazji wspomnienia świętej Katarzyny odbędzie się dawnej fabryce pierników, przy ul. Strumykowej 4 Wernisaż „Z serca Fabryki. Historia fabryki Kopernik 1951-1982” – druga odsłona wystawy opowiadającej o najstarszym wytwórcy pierników w Polsce.

🍪🍪🍪
🍪🍪🍪
Piernikowa data i ważne święto dla wszystkich fanów pierników (szczególnie toruńskich) to 25 listopada!
W tym dniu – w wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej symbolicznie rozpoczynano wypiek pierników świątecznych. Pamiątką po tej tradycji są katarzynki, najsłynniejsze korzenne wypieki z Torunia. Jest to czas organizowania jarmarków świątecznych, podczas których można zaopatrzyć się w pierniki wszelkiego rodzaju.
Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna… – to wydarzenie, w czasie którego poznać możemy poznać dawne i współczesne piernikowe zwyczaje.

🍂Okres jesienny w obrzędowości związany był ze stopniowym zaprzestawaniem prac polowych i przygotowaniem do czasu zimowego. W kalendarzu kościelnym następował koniec starego roku liturgicznego, nowy rozpoczynała pierwsza niedziela adwentu. Przejściu pomiędzy kolejnymi porami roku przewodził korowód świętych: Michał Archanioł, Marcin, Katarzyna, Andrzej, Barbara, Mikołaj, Ambroży, Łucja. Zwyczaje związane z obchodami wspomnień tych postaci wciąż są żywe i często kontynuowane współcześnie.

🍪 Śladem dawnych wierzeń, tradycji i gustów są formy piernikarskie przechowywane w muzeach w całym kraju.
W ramach realizacji projektu Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich – spotkania, organizowane są warsztaty i prelekcje w czasie których można rozwinąć umiejętności rękodzielnicze oraz poszerzyć swoje wiadomości,

👩‍🎨Przygotowując się do intensywnego piernikowego sezonu warto poszukać twórczych inspiracji i nowości w produktach,a także wziąć udział w szkoleniach, których szeroką gamę oferują fanki lukrowania na piernikach z całej Polski. Ich umiejętności mogliśmy podziwiać w ostatni weekend września we Wrocławiu w czasie Festiwal Lukru i Pierników: Słodka Misja – na żywo! – są to m.in. : Słodka Misja FloWerka A ja to pierniczę. a także wielu, wielu innych.

🍁 Na ten piękny, pracowity jesienny czas życzę Wam wielu sił.
💪…i pamiętajcie: trzymamy FORMĘ!

Please Share: