🍪🗺👣
Czy powstanie dolnośląski szlak piernikowy?
Nie wiemy, ale z pewnością na Śląsku od kilku lat ma miejsce „renesans piernikarstwa”.

🤓🍪7 grudnia 2019 roku w reprezentacyjnej Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu odbyła się konferencja poświęcona dziedzictwu piernikarskimi pt. Co ma piernik do Wrocławia? – pierniki przez stulecia.

📖 O piernikach i ich roli w historii kultury Europy, Polski i Śląska opowiadali m.in. p. Elżbieta Berendt – st.kustosz, kierownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, p. Arkadiusz Muła – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze, p. Barbara Jakimowicz-Klein – Szlak kulinarny „Smaki Dolnego Śląska ” oraz Anna Kornelia Jędrzejewska, kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

🧡 Organizatorami konferencji byli:
Szlak Kulinarny Smaki Dolnego Śląska
Piernikarnia Wrocławska – Pierniki Wrocławskie
Muzeum Miejskie Wrocławia/City Museum of Wroclaw

🍪Partnerami:
Dolnośląska Organizacja Turystyczna
Dolny Śląsk
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu/Ethnographic Museum in Wrocław
Muzeum Regionalne w Jaworze The Regional Museum in Jawor
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Wsparcie:
Art Hotel Wrocław
Maciejowy Sad
Mała Czarna

🧡 Wśród przybyłych gości pojawili się:
Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
Marek Komuszyna – Pszenno-Żytnie Pierniki z Oleśnicy
Marcin Goetz – Słodka Chatka
Agata Trawińska – Piernik Wrocławski
Premierę miały Pierniki Świdnickie.

😋 Poczęstunek stanowiły pierniki m.in. z nagrodzony przekładaniec i pierniczki z Piernikarni Wrocławskiej, pierniki z czarnuszką przygotował mistrz cukiernictwa Thierry Ayel, piernik przekładany ze Słodkiej Chatki, z wyciśniętym tradycyjnym jaworskim koszem, toruńskie katarzynki z Fabryka Cukiernicza Kopernik, pierniki świdnickie.

🍪Atmosfera spotkania była bardzo świąteczna. Spektakularne wnętrze Sali Wielkiej poźnogotyckiego Starego Ratusza we Wrocławiu wypełniły się aromatem pierników.
Wśród osób obecnych byli przedstawiciele władz województwa i miasta.
Pomimo trudnego dla piernikarskiej społeczności terminu (ze względu na natłok pracy i wydarzeń), pojawiło się wiele osób zainteresowanych tematyką piernikarską. Była to okazja do wspólnej wymiany myśli, opinii i informacji.

🎄🌟Wydarzenie odbywało się w centrum Bożonarodzeniowego Jarmarku we Wrocławiu. Na stoiskach można było kupić pierniki. Zachwycał pięknym wyglądem domek i wiatrak Piernika Wrocławskiego. Ciepłą atmosferą witała gości Piernikarnia Wrocławska, kawiarnia, stałe miejsce sprzedaży pierników wrocławskich oraz warsztatów edukacyjnych przy Kurzym Targu.

🍪🧡 Bardzo dziękuję organizatorom za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w wartościowym wydarzeniu. Wszystkim uczestnikom za ciekawe rozmowy i wymianę myśli. „Art Hotelowi” – dziękuję za przemiłą gościnę i pełną życzliwości atmosferę!

🎄🌟Warto spotykać się i rozmawiać. Tworzymy w ten sposób lokalną społeczność, dzielimy się pasją, inspirujemy, budujemy świadomość znaczenia tradycji piernikarskich w Polsce, opiekujemy dziedzictwem kulturowym. Właściciele firm tworzą wartościowe, lokalne, polskie produkty.

🌟🎄🧡…a świąteczny Wrocław zachwyca!