Zapraszamy wraz z Muzeum Toruńskiego Piernika  na spotkanie poświęcone tradycjom piernikarskim w województwie kujawsko-pomorskim. W trakcie prelekcji połączonej z pokazem nie zabraknie historycznych anegdot, ciekawostek, archiwaliów, zabytków oraz przepisów związanych z wypiekiem pierników w naszym regionie.  Spotkanie odbywać się będzie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, których motywem przewodnim jest hasło „Smaki dziedzictwa”.

Obrazek z informacją o wydarzeniu ze strony EDD
Wydarzenie ze strony Europejskich Dni Dziedzictwa
Tradycja wypieku pierników w woj. kujawsko-pomorskim sięga XIV wieku. Niewątpliwie piernikarską stolicą regionu i Polski jest Toruń. Czy jednak w innych miejscowościach znajdujemy materialne i niematerialne ślady związane wypiekiem korzennych specjałów? Czy możliwe jest utworzenie regionalnego szlaku piernikarskiego? Jakie zabytki, archiwalia, zwyczaje i przepisy związane z piernikami znajdujemy w zbiorach muzealnych i prywatnych? Prelekcji będzie towarzyszył pokaz. Spotkanie poprowadzi Anna Kornelia Jędrzejewska – stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizująca zadanie pt.: „Pierniki w kujawsko-pomorskim. Regionalny szlak kulturowy zabytków oraz dawnych i współczesnych zwyczajów związanych z piernikarstwem”.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 18 września 2021r. o godz. 12.00

Muzeum Toruńskiego Piernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu
Klubokawiarnia I p.
ul. Strumykowa 4
87-100 Toruń

Wstęp bezpłatny

 

Zapisy na bezpłatne spotkanie przyjmowane są drogą mailową: dhtp@muzeum.torun.pl
Ilość miejsc 25.
Spotkanie odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa – „Smaki Dziedzictwa”
https://edd.nid.pl/wydarzenia/pierniki-w-kujawsko-pomorskim-regionalny-szlak-piernikarski/
Zdjęcie wydarzenia na FB utworzonego na stronie Muzeum Okręgowego w Toruniu
Zdjęcie wydarzenia na FB utworzonego na stronie Muzeum Okręgowego w Toruniu

 

herb województwa kujawsko-pomorskiegokujawy i pomorze logotyp

Wpis powstał w ramach projektu: Pierniki w kujawsko-pomorskim. Regionalny szlak kulturowy zabytków oraz dawnych i współczesnych zwyczajów związanych z piernikarstwem.