„Tworząc formy do pierników…” – to rozmowa z Zygmuntem Kędzierskim – twórcą ludowym z Przymuszewa, który jako jeden z nielicznych w Polsce wykonuje formy piernikarskie.
Na zdjęciu Zygmunt Kędzierski w trakcie tworzenia formy
Zygmunt Kędzierski tworzy formę do pierników

 

Zygmunt Kędzierski. Urodził się w 1949 roku w Wałbrzychu. Od 1983 roku mieszka i tworzy w Przymuszewie (gmina Kęsowo, pow. tucholski, woj. kujawsko-pomorskie). Jest wszechstronnym twórcą. Jego specjalizacją jest rzeźba w drewnie a także malarstwo na szkle. Zajmuje się także innymi dziedzinami tradycyjnymi rękodzielnictwa. Jest prezesem Bydgosko-
Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2020 roku obchodził 50-lecie pracy twórczej.
Film można obejrzeć:

———————————–
❤💙 Rozmowa została nagrana w ramach stypendium artystycznego z zakresu opieki nad zabytkami Marszałka Województwa Kujawsko-pomorskiego pt.: „Pierniki w kujawsko-pomorskim. Regionalny szlak kulturowy zabytków oraz dawnych i współczesnych zwyczajów związanych z piernikarstwem”.
Serdeczne podziękowania dla
Franciszki i Zygmunta Kędzierskich
oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu – Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa za współpracę przy tworzeniu filmu, a szczególnie dla Krzysztofa Lewandowskiego z Muzeum Toruńskiego Piernika
Scenariusz: Anna Kornelia Jędrzejewska, stypendystka
Montaż: Krzysztof Lewandowski
Więcej na temat projektu:
👣🍪 Szlak piernikarski: Przymuszewo, gm. Kęsowo, pow. tucholski
woj. kujawsko-pomorskie
Film do obejrzenia także na kanale YouTube @Piernikarka:
herb województwa kujawsko-pomorskiegokujawy i pomorze logotyp
Wpis powstał w ramach projektu: Pierniki w kujawsko-pomorskim. Regionalny szlak kulturowy zabytków oraz dawnych i współczesnych zwyczajów związanych z piernikarstwem.