
Pierniki figuralne z drewnianej foremki – przepis.
Ostatnio często w prywatnych wiadomościach pytacie mnie o przepis i wskazówki do wykonania pierników figuralnych za pomocą drewnianej foremki.
Sporo o formach piszę, są przedmiotem moich badań i zainteresowań, prowadzę też warsztaty w których pokazuję jak korzystać z drewnianych klocków, wreszcie okazało się, że przypadkowo powstała niewielka piernikarska kolekcja… Dlatego chętnie podpowiem jak pracować z drewnianymi formami piernikarskimi.
Jestem bardzo szczęśliwa, że próbujecie swoich sił w wykonaniu tradycyjnych pierników figuralnych. Zatem zaczynamy nasz piernikarskie tutorial:
Ciasto:
Składniki:
3 szklanki mąki
200 ml miodu
3 łyżki przyprawy korzennej
1. Przyprawę korzenną najlepiej zrobić samej w moździerzu (cynamon, goździki, kardamon, gałka muszkatołowa, imbir, imbir może być pieprz lub ziele angielskie, albo kolendra). Po utłuczeniu przypraw, przesiewamy je przez sitko, aby uzyskać sypki proszek.
2. Miód powoli podgrzewamy w garnuszku i dodajemy wszystkie korzenie. Odstawiamy, aż nieco przestygnie. Do ciepłego miodu dodajemy powoli i stopniowo mąkę, mieszając a następnie zagniatając ciasto na zwartą masę. W razie potrzeby podsypujemy mąką.
3. Po zagnieceniu, urywamy, ucinamy kawałek ciasta, który jest potrzebny do odciśnięcia w formie. Wygniatamy kulkę ciasta.
4. Formę smarujemy cienką warstwą oleju lub posypujemy niewielką ilością mąki. Wałkujemy ciasto na wielkość obrazka na formie.
5. Kładziemy je na formę i wytłaczamy, wyciskamy palcami kształt, dbając o odciśnięcie detalu.
Stawiamy formę pionowo i pociągając za fragment ciasta, wyciągamy piernik z odbitym wizerunkiem. Nadmiar ciasta odcinamy nożykiem. Nie kroimy ciasta na formie, żeby jej nie zarysować!
6. Nagrzewamy piekarnik do ok. 180 stopni i pieczemy ok 10-15 minut (w zależności od grubości i wielkości piernika) – warto sprawdzać co jakiś czas.
7. Po wyjęciu z pieca kładziemy piernik na płaskiej powierzchni, żeby się nie odkształcił. Można zrobić w ciastku dziurkę, żeby później móc piernik zawiesić np. na choince:)
Kilka wskazówek:

Uchroni to nasze zęby 

















—————
Forma piernikarska Gene Wilson, dawna kolekcja Petrusa Kurppa Petruksen Piparkakut
.






