„Od piernikarza do fabrykanta – przemysł piernikarski w Toruniu na przełomie XIX i XX wieku” – wystawa czasowa w Muzeum Toruńskiego Piernika

🏭 Wystawa „Od piernikarza do fabrykanta – przemysł piernikarski w Toruniu na przełomie XIX i XX wieku”. w Muzeum Toruńskiego Piernika – prezentuje bogate tradycje toruńskiego rzemiosła i przemysłu piernikarskiego. Pokazuje proces przekształcenia warsztatów rzemieślniczych w potężne przedsiębiorstwa produkujące toruńskie pierniki.

🔍Warto zapoznać się z szerokim wyborem materiału zabytkowego: są to m.in. narzędzia do wytwarzania pierników (formy, maszyny), druki ulotne, pocztówki, materiały reklamowe, dokumenty, opakowania. Wiele z nich prezentowanych jest po raz pierwszy publiczności.

Na uwagę zasługują także informacje zebrane przez kuratora w opisach do poszczególnych zakładów produkujących pierniki: wspomnienia, cytaty, materiały archiwalne. Ekspozycję uzupełniają piernikarskie dekoracje wykonane przez Pszenno-Żytnie Pierniki z Oleśnicy: szczególnie zachwyca piernikowa makieta fabryki Thomasa.

Kurator: Krzysztof Lewandowski
Autor aranżacji: Tomasz Pietrzyk

Media:
http://www.tvtorun.net/movie/show?id=17941
http://www.radiopik.pl/6,76419,od-piernikarza-do-fabrykanta…

Wystawa „Od fabrykanta do piernikarza…” – fot. AKJ
Wystawa „Od fabrykanta do piernikarza…” – fot. AKJ
Wystawa „Od fabrykanta do piernikarza…”. Po prawej stronie druk reklamowy Fabryki Thomas z moich zbiorów, fot. AKJ
Wystawa „Od fabrykanta do piernikarza…”. piernikowa fabryka firmy Herrmann Thomas, wykonanie Danuta i Marek Komuszynowie,
fot. AKJ