7 lutego 1293 roku pojawiła się notatka na temat “piperatas tortas facientes” wytwórców pieprznych ciast, wypieków, w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Tę archiwalną wzmiankę uznajemy za najstarszą informację na temat piernikarstwa w Polsce. Do naszych czasów zachował się jedynie późniejszy odpis z oryginalnego zapisu,
niemniej potwierdza on, że w Świdnicy piernikarze wypiekali pierniki. Do dzisiaj w Muzeum Dawnego Kupiectwa, można oglądać relikty dawnych kramów kupieckich, na których być może sprzedawano aromatyczne korzenie do ciasta piernikowego.

Dzisiaj mija dokładnie 726 lat od tego wydarzenia.
Na tę okazję Slow Food Dolny Śląsk wraz z Artecubo przygotowało wydarzenie pt.: Artystyczny Warsztat i Kiermasz Piernikarski na 726-lecie.

Jeżeli masz chęć posmakowania rękodzielniczych pierników, bądź szukasz oryginalnych prezentów lub podarunków – koniecznie odwiedź dzisiaj Wrocław.

Jeżeli chcesz zdobyć ciekawe informacje na temat tradycji i historii dolnośląskiego piernikarstwa lub doświadczyć procesu wyrabiania pierników z ceramicznych form, zapisz się na warsztat prowadzony przez Anię Rumińską -lidera convivium.

Anna Rumińska – lider convivium Slow Food Dolny Śląsk – w trakcie prowadzenia warsztatów na temat dolnośląskiego piernikarstwa, w Pałacu Kamieniec, 6.01.2019 r.

Wszystkim zaprzyjaźnionym piernikarskim badaczom, edukatorom, pasjonatom i smakoszom życzę udanego świętowania!

…a za tydzień, z okazji Walentynek w Toruniu będzie miał miejsce:
Wernisaż wystawy „Od piernikarza do fabrykanta”
dokładnie w 7. rocznicę powołania pierwszego w Polsce działu muzealnego, specjalizującego się w badaniach nad piernikarstwem czyli Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa – którego siedzibą jest Muzeum Toruńskiego Piernika