Pierniki a kuchnia regionalna województwa kujawsko-pomorskiego i szlak krajoznawczo-kulinarny „Niech Cię Zakole”.
kwiatki jadalne katarzynka i konfitura jagnięca
Pierniki toruńskie „Katarzynki” (FC Kopernik) z „Konfitura Jagnięcą” (Niech Cię Zakole)

 

 

Czy pierniki są elementem naszego regionalnego dziedzictwa kulinarnego? Kolejne projekty realizowane w naszym województwie podkreślają obecność pierników zarówno w dawniejszej jak i współczesnej kuchni. Korzenne ciasteczka występują nie tylko samodzielnie, ale także jako dodatki do innych potraw. Taką opcję w tym roku poleca nasz szlak krajoznawczo-kulinarny Niech Cię Zakole, który koncentruje się na prezentacji i popularyzacji mięs polskich ras rodzimych.
 
Realizowany przez szlak projekt, nosi nazwę:
Co z zagrody to na stole na hasło Niech Cię Zakole. Jest to cykl spotkań organizowanych w naszym województwie mający na celu:
(…)
„Wsparcie regionalnej marki turystyczno-kulinarnej „Niech Cię Zakole” w tworzeniu krótkich łańcuchów dostaw i wprowadzeniu do obrotu produktów wytwarzanych w oparciu o lokalny potencjał hodowlany rodzimych ras: gęsi Białej Kołudzkiej, merynos polski starego typu i świnia złotnicka pstra. (…)”.
Przezentacja wyrobów z ras rodzimych w ramach projektu Co z zagrody to na stole na hasło Niech Cię Zakole.
Piotr Lenart z Zespołem na Frymarku Bydgoskim. Prezentacja wyrobów z ras rodzimych w ramach projektu „Co z zagrody to na stole na hasło Niech Cię Zakole”.

 

Piotr Lenart – kuchmistrz, kreator smaków, twórca i koordynator szlaku „Niech Cię Zakole” zaproponował produkt o nazwie „Konfitura jagnięca”, którą serwuje na przekrojonych ciasteczkach piernikowych. „Konfitura…” tworzona jest z jagnięciny suszonej i szarpanej, kujawskiego suszu owocowego „brzad” (z jabłek, śliwek i gruszek), do tego czosnek, cytryna i rozmaryn.
Smak jagnięciny połączonej ze słodkawym suszem oraz korzenną, pikantną nutą piernika tworzy ciekawe, intrygujące, a przede wszystkim smakowite zestawienie.
 
Bardzo zachęcam do przeżycia tego kulinarnego doświadczenia. „Konfiturę jagnięcą” można nabyć i wypróbować w domu, koniecznie w połączeniu z piernikami.
Piotr Lenart używa wypieków producenta Nadwiślańska Chata. Wskazuje także na możliwość samodzielnego wypieku pierników lub skorzystania z produktów toruńskich. Idąc tym tropem przygotowałam degustację konfitury w połączeniu z toruńską katarzynką (wersja wytrawna, bez czekolady) z Fabryka Cukiernicza Kopernik. Porcje udekorowałam kwiatami jadalnymi.
Konfitura jagnięca w słoiku
„Konfitura Jagnięca” autorstwa Piotra Lenarta na piernikach „Katarzynkach” z kwiatami jadalnymi
Interesują mnie pierniki, ale dzięki temu, że występują one w powiązaniu z innymi produktami dowiaduję się także o wielu ciekawych zagadnieniach. Serdecznie zatem polecam odwiedzenie naszych miejskich targowisk: Frymark bydgoski – jarmark produktów eko, regionalnych i rękodzieła lub Wolny Jarmark Toruński, gdzie znajduje się wiele ciekawych, regionalnych, lokalnych wyrobów. Bardzo ważne jest także ich świadome wybieranie. Znajomość pochodzenia.
 
Projekt „Co z zagrody to na stole…” stwarza możliwość nie tylko degustacji i zakupu produktu, ale przede wszystkim zdobycia wiedzy na temat tego, że w Polsce mamy rodzime rasy hodowlane, a także tego jakie właściwości mają produkty tego pochodzenia. Warto podkreślić, że wspominane zadanie jest realizowane
” (…) w trzech tematach: edukacyjnym, wdrożeniowym i promocyjnym. Służą temu wybrane formy realizacji operacji, które są skierowane do podmiotów – ogniw krótkiego łańcucha dostaw, czyli hodowców/dostawców, restauratorów/przetwórców i odbiorców/konsumentów. (…)”.
Stoisko "Niech Cię Zakole" na Frymarku Bydgoskim"
Piotr Lenart prezentuje gościom „Frymarku Bydgoskiego” rodzimą „Konfiturę Jagnięcą” na piernikach z „Nadwiślańskiej Chaty”
Zachęcam do tego by wybrać się na miejskie jarmarki, podejść do stoiska projektu „Co z zagrody…” spróbować smakowitych produktów i dań, a także posłuchać o znaczeniu ras rodzimych dla naszego lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Piotr Lenart to prawdziwy gawędziarz, znający wiele ciekawych historii, a przy tym doświadczony praktyk, który podpowie jak korzystać z produktów rodzimych.
 
Polecam spróbowania „Konfitury jagnięcej”, koniecznie na pierniku!
👣🍪 Województwo kujawsko-pomorskie.
Konfitura jagnięca na pierniku
„Konfitura Jagnięca” Piotra Lenarta na piernikach z „Nadwiślańskiej Chaty”.
Piotr Lenart - kuchmistrz i lansjer szlaku "Niech Cię Zakole" oraz Anna Kornelia Jędrzejewska "Piernikarka" i stypendystka
Piotr Lenart – kuchmistrz i lansjer szlaku „Niech Cię Zakole” oraz Anna Kornelia Jędrzejewska „Piernikarka” i stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z piernikami i konfiturą jagnięcą
————————-
❤💙🍪
Pełna nazwa prezentowanego projektu to:
Plan operacyjny na lata 2020-2021 „Co z zagrody to na stole” na hasło „Niech Cię Zakole” kołudzka gęsina, z merynosa jagnięcina i złotnicka wieprzowina w lokalnej marce turystyczno-kulinarnej”
👇
Szczegóły zadania są dostępne na stronie:
Organizację pokazów i spotkań wspiera
Eko-sklep Dary Regionu, w którym można nabyć lokalne produkty, w tym konfiturę jagnięcą.
Dziękuję za miłą rozmowę Piotrowi Lenartowi i Współpracownikom.
herb województwa kujawsko-pomorskiegokujawy i pomorze logotyp
Wpis powstał w ramach projektu: Pierniki w kujawsko-pomorskim. Regionalny szlak kulturowy zabytków oraz dawnych i współczesnych zwyczajów związanych z piernikarstwem.