W styczniu 1963 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Bydgoszczy otwarta została wystawa pt.: „Sztuka ludowa i jej twórcy”. Zakres obejmował Kujawy i Pałuki. Ekspozycji towarzyszył katalog.
 
W owej publikacji, w części dotyczącej Pałuk, czytamy następującą informację:
(…)
„Rewelacją w pałuckie części wystawy są natomiast p i e r n i k i jedynego w promieniu kilkudziesięciu (jeśli nie więcej) kilometrów piernikarza Kazimierza Pijanowskiego z Mościsk (Mieściska kor. AKJ) z powiatu wągrowieckiego w województwie poznańskim. Choć wystawa gromadzi prace twórców ludowych w zasadzie tylko z terenu województwa bydgoskiego, trudno było pominąć Kazimierza Pijanowskiego z tego choćby względu, że wyroby jego spotyka się na wszystkich jarmarkach i odpustach jak Pałuki długie i szerokie.
Prace Pijanowskiego cenne są dla poznania sztuki ludowej dlatego, ponieważ autor wykonuje je zgodnie ze starymi wzorami sprzed stu przynajmniej lat, zdobi je zaś kolorowym lukrem w drobniutkie wzory. Na wystawę wykonał specjalnie wielkie dwa „pampry”, jednego z białego, drugiego z ciemnego ciasta. Szereg mniejszych form: jeźdźcy na koniach, serca i ptaki uzupełniają ten dział”.
Kuratorką wystawy była Wanda Szkulmowska, autorką scenariusza Halina Mikułowska, a za aranżację wystawy odpowiadali Barbara Kosińska i Jerzy Puciata.
Wystawę zorganizowali:
📍 Wydział Kultury Prezydium Rady Narodowej w Bydgoszczy
współpraca:
📍 Muzeum Etnograficzne w Toruniu
📍 Muzeum Kujawskie we Włocławku (ob. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej).
📍 Wojewódzki Dom Kultury w Bydgoszczy
Mieścisko – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Mieścisko, nad Wełną.
❗Wieś, pomimo, że już na terenie woj. wielkopolskiego, należy do etnograficznego regionu Pałuk. Jest położona ok 10 km od granicy z woj. kujawsko-pomorskim. Pierniki Kazimierza Pijanowskiego sprzedawane były także na jarmarkach i odpustach na terenie naszego województwa. Wypieki są w kolekcji np. Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Ilustracje z katalogu:
Wanda Szkulmowska, „Sztuka Ludowa i jej twórcy, Bydgoszcz 1963 r.
okładka katalogu
Okładka katalogu wystawy „Sztuka ludowa Kujaw i Pałuk” z 1963
Pienriki pałuckie
Pierniki pałuckie Kazimierza Pijanowskiego z Mieściska
Piernikarz lukrujący piernik
Kazimierz Pijanowski z Mieściska lukrujący piernik w kształcie pampra

 

Okładka katalogu sztuka ludowa
Katalog „Sztuka Ludowa i jej twórcy”, Bydgoszcz 1963 r.

 

grafika z przedstawieniem piernika
Piernik pałucki – grafika z katalogu

 

kujawy i pomorze logotyp herb województwa kujawsko-pomorskiego

Wpis powstał w ramach projektu: Pierniki w kujawsko-pomorskim. Regionalny szlak kulturowy zabytków oraz dawnych i współczesnych zwyczajów związanych z piernikarstwem.