Bardo - widok z ulicy Głównej
Bardo. Widok z ulicy Głównej z wywieszką piernikarską zawieszoną w miejscu historycznej piernikarni Hentschla w 2014 r. z inicjatywy T.Karamona.

Święto Piernika w Bardzie

To jedno z najmłodszych piernikarskich świąt w Polsce, ale z wyjątkową atmosferą.
W tym roku w dniach 25-26 czerwca odbyła się druga edycja wydarzenia. Szczególne wrażenie zrobił pochód piernikarzy z chatką piernikową na czele, nawiązującą do historycznego wydarzenia z czasów międzywojennych.

Tym który przywrócił pamięć o tym, że Bardo było jednym z piernikarskich centrów jest Tomasz Karamon. Dzięki jego badaniom i pracy pojawiły się pierwsze stałe elementy upamiętniające bardzkich piernikarzy, warto przypomnieć wywieszkę nad dawną piernikarnią Aloisa Hentschla. Sam Tomasz Karamon jest utalentowanym snycerzem, jego prace brały udział w wystawach, prowadzi też warsztaty. Wizerunek znajdziecie na jednej z prac Vogel Paintings umieszczonych w przestrzeni miasta. Czekamy na publikację Tomasza, a póki co warto zapoznać się z wpisami na stronie Bardzkie Pierniki oraz Bardo – na tropie tajemnic historii.

W Bardzie mieszka i tworzy Magdalena Topolanek z Bardzkie Pierniki Fabryka Magdalena Topolanek. Specjalizuje się w wypiekach lukrowanych. Umiejętność zdobienia pierników przyniosły jej tytuł twórczyni ludowej zarejestrowanej w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Na co dzień prowadzi kawiarenkę, w której można spróbować smakowitych korzennych specjałów oraz zapoznać się z historią piernikarską Barda. Mieści się ona bowiem w budynku dawnej piernikarni Roberta Gerlicha.

Święto Piernika w Bardzie jest niewątpliwie okazją do przeżycia piernikarskiej przygody. Nie brakuje smakowitych wypieków, warsztatów snycerskich oraz z lukrowania.

Poruszają na pewno wydruki przedstawiające historyczne piernikarnie, ale także ich właścicieli i pracowników. To ludzie, którzy tworzyli historię Barda, a którzy musieli je opuścić…Wspaniale, że pamięć o nich nie została utracona, ale nadal żyje… Koniecznie przyjedźcie do Piernikowego Miasta Cudów!

Bardo, woj. dolnośląskie

Inne zdjęcia:

Kamienica w Bardzie.
Kamienica w Bardzie, dawna piernikarnia Roberta Gerlicha. W trakcie Święta Piernika ustawiono plansze z historycznymi zdjęciami dawnych bardzkich piernikarzy i pierników.
Parada piernikarska w Bardzie
Parada piernikarska w Bardzie w trakcie Święta Piernika 2022. Pochód ulicą Główną, na zdjęciu wielkoformatowa planszą z reprodukcją historycznego piernikarskiego pochodu z czasów międzywojennych.
Parada piernikarska z Barda
Parada piernikarska w ramach drugiej edycji święta Piernika w Bardzie. Stypendystka z grupką piernikarzy, wśród których stoi twórczyni ludowa w zakresie piernikarstwa Magdalena Topolanek (z dzieckiem na ręku).

 

Bardzkie pierniki i folder.
Pierniki i beza piernikowa z kawiarenki piernikowej w Bardzie oraz informator „Bardo. Piernikowe miasto cudów”. 2022 r.
Tomasz Karamon - wizerunek Mathias Vogel
Tomasz Karamon,regionalista, twórca form piernikarskich i odkrywca bardzkich tradycji piernikarskich – wizerunek autorstwa: Mathiasa Vogla – Vogel Paintings, ul. Główna w Bardzie

Wyjazd i wpis zrealizowany w ramach stypendium twórczego pt:
„Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://piernikarka.pl/index.php/2022/02/07/pierniki-w-polsce-stypendium-mkidn/

 

logo Ministerstwa
Logotyp Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego