Święto Toruńskiego Piernika 2017

15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwanej Matki Bożej Zielnej.

Tego dnia zanosimy do kościołów wiązanki zbóż, owoców i ziół. Jest to zwyczaj nawiązujący do dziękczynienia za zebrane plony i prośba o błogosławieństwo dalszego urodzaju.

Sierp – dawne narzędzie do ścinania, żęcia oraz kłosy są atrybutami, znakami rozpoznawczymi przedstawień związanych z latem. Personifikacja Lata występowała także na formach piernikowych. Przykładem jest zachowany w Muzeum Toruńskiego Piernika klocek ze słynnego zakładu Weese, z przedstawieniami uosobieniami Lata i Jesieni.

Sumak. Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego RZUT. zbiory AKJ

Forma z przedstawieniem Lata stała się inspiracją dla sumaków, dekoracyjnych tkanin przeznaczonych do powieszenia na ścianie, produkowanych w znanej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego RZUT.
Warto zwrócić uwagę na wąską gamę kolorystyczną , koncentrującą się na odcieniach „piernikowych”: miodowym, cynamonowym, korzennym, czyli barwach od żółtej, poprzez pomarańczową, czerwoną do różnej tonacji brązowych.

Ciekawostką jest informacja, że pierniki figuralne stanowiły w niektórych częściach naszego kraju ozdobę wieńca dożynkowego.
Był to symbol całorocznej pracy rolników i zebranych plonów, a także nawiązywało do sił witalnych oraz dostatku.

🧡Dzisiaj mijają dwa lata od pierwszego wpisu na blogu Piernikarka. Dziękuję Wam za czas spędzony wspólnie na poszukiwaniu i dzieleniu się korzennymi historiami! Jest nas ponad 400! Bardzo Wam dziękuję – jesteście super!!!🧡