Zapraszam na warsztaty „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”, które odbędą się 17 września 2022 r. w godzinach od 12.00 do 15.00 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Bibliotece Publicznej w Pasłęku (woj. warmińsko-mazurskie).

informacja
Zaproszenie na spotkanie w Bibliotece Publicznej w Pasłęku 17.09.22, godz.12.00

Pierniki to wypieki bez których trudno sobie wyobrazić zimowy, świąteczny czas. Historia korzennych ciasteczek w Polsce liczy sobie już ponad siedemset lat. Zapraszamy na spotkanie ze słynnym smakołykiem w pasłęckiej Bibliotece. Nie zabraknie opowieści, ciekawostek, przepisów a także pierników.

Najstarsza wzmianka o wypieku pierników pochodzi z 1293 roku z Świdnicy. Przez kolejne wieki pierniki przybierały różne kształty, formy, pełniły rozmaite funkcje. Z królewskiego stołu zawędrowały na wiejskie jarmarki i stragany. Z czasem dodawano do nich czekoladę i ozdabiano lukrem. Dzieje korzennego ciasteczka są fascynujące. W archiwach gromadzone są anegdoty i informacje o dawnych piernikarzach, a w muzeach foremki, czasami bardzo dużych rozmiarów i także same pierniki!


Mianem piernikowej stolicy określany jest Toruń, ale warto zaznaczyć, że także w innych regionach w Polsce istniały i istnieją tradycje ich wypieku. Piernikarskie tropy znajdujemy m.in. w Pasłęku (odkrywa i bada je od lat Piotr Adamczyk – regionalista, dyrektor Biblioteki Publicznej w Pasłęku) oraz innych miejscowościach województwa  warmińsko-mazurskiego.

Zapraszamy na wydarzenie w trakcie którego poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego pieczemy pierniki? Skąd wzięła się ich nazwa? Jakie składniki są niezbędne do przygotowania ciasta? Co oznaczają poszczególne kształty? Czym różnią się pierniki toruńskie, śląskie, żywieckie i pasłęckie? To niektóre z pytań, na które odpowiemy w trakcie wydarzenia. Spotkanie będzie miało formę warsztatu połączonego z prelekcją. Wygłosi ją Anna Kornelia Jędrzejewska, piperatolog, kustosz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizująca zadanie „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”.
Zapraszamy zarówno dorosłych jak i dzieci.

W trakcie spotkania odbędą się również mini warsztaty i element degustacyjny przygotowany przez Muzeum Toruńskiego Piernika.

Godzina: 12:00-15:00

Miejsce: Biblioteka Publiczna w Pasłęku

pl. św. Wojciecha 5

czas: ok. 2 godzin

Forma: Prelekcja z pokazem, warsztaty

Wstęp: wolny

 

Szczegóły:

https://www.bppaslek.pl/artykuly/177

 

Warsztaty są bezpłatne.
Odbywają się we współpracy z Biblioteką Publiczną w Pasłęku podczas Europejskich Dni Dziedzictwa
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
logo Ministerstwa
Logotyp Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego

 

informacja
Plakat z informacją o EDD i spotkaniu w Pasłęku, woj. warmińsko-mazurskie