Zapraszam na warsztaty „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”, które odbędą się 27 sierpnia 2022 r. w godzinach od 15.00 do 19.00 w ramach Piernikowa – Święta Chleba i Piernika w Jaworze (woj. dolnośląskie)
W spotkania trakcie dowiemy się m.in. dlaczego pieczemy pierniki? Co oznacza ich nazwa? Z jakich surowców przygotowujemy ciasto? Jakie znaczenie mają kształty ciasteczek? Czym różnią się pierniki toruńskie, śląskie czy żywieckie?
Tradycja wypieków pierników w Polsce sięga roku 1293. Historia lubianego korzennego ciasteczka ma zatem ponad siedemset lat! W tym czasie pierniki używane były nie tylko do jedzenia, ale także do przekazywania informacji, dekoracji, przyprawiania potraw czy nawet leczenia… Aromatyczne smakołyki wypiekano również na Dolnym Śląsku, w tym także w Jaworze, o czym opowiada wystawa w Muzeum Regionalnym. Pierniki powstawały i powstają także w innych miejscowościach oraz regionach w Polsce.
Piernikarski poczęstunek na warsztaty przygotowało m.in. Muzeum Toruńskiego Piernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Warsztaty poprowadzi Anna Kornelia Jędrzejewska – muzealnik, piperatolożka, blogerka, współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika, obecnie kustosz w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i kurator Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. W tym roku realizuje projekt „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła” w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zapraszamy na spotkanie ze smakowitą historią pierników w Polsce!
27 sierpnia 2022 r., godz. 15.00-19.00, Rynek w Jaworze
Warsztaty są bezpłatne.
Odbywają się we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jaworze podczas Święta Chleba i Piernika.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Logotyp Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego