Zapraszam na warsztaty „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”, które odbędą się 27 sierpnia 2022 r. w godzinach od 15.00 do 19.00 w ramach Piernikowa – Święta Chleba i Piernika w Jaworze (woj. dolnośląskie)
informcja o wydarzeniu
Zaproszenie na spotkanie w Muzeum Regionalnym w Jaworze 27.08.22 Rynek w Jaworze
W spotkania trakcie dowiemy się m.in. dlaczego pieczemy pierniki? Co oznacza ich nazwa? Z jakich surowców przygotowujemy ciasto? Jakie znaczenie mają kształty ciasteczek? Czym różnią się pierniki toruńskie, śląskie czy żywieckie?
Tradycja wypieków pierników w Polsce sięga roku 1293. Historia lubianego korzennego ciasteczka ma zatem ponad siedemset lat! W tym czasie pierniki używane były nie tylko do jedzenia, ale także do przekazywania informacji, dekoracji, przyprawiania potraw czy nawet leczenia… Aromatyczne smakołyki wypiekano również na Dolnym Śląsku, w tym także w Jaworze, o czym opowiada wystawa w Muzeum Regionalnym. Pierniki powstawały i powstają także w innych miejscowościach oraz regionach w Polsce.
Piernikarski poczęstunek na warsztaty przygotowało m.in. Muzeum Toruńskiego Piernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Warsztaty poprowadzi Anna Kornelia Jędrzejewska – muzealnik, piperatolożka, blogerka, współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika, obecnie kustosz w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i kurator Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. W tym roku realizuje projekt  „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła” w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zapraszamy na spotkanie ze smakowitą historią pierników w Polsce!
27 sierpnia 2022 r., godz. 15.00-19.00, Rynek w Jaworze
Warsztaty są bezpłatne.
Odbywają się we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jaworze podczas Święta Chleba i Piernika.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo Ministerstwa

Od piątku 26 sierpnia do niedzieli 28 sierpnia zapraszamy do PIERNIKOWA, gdzie czekają na Was: kramy piernikarzy, warsztaty wypieku jaworskiego piernika, pokazy i degustacje korzennego przysmaku. Zapraszamy również do KUŹNI RZEMIOSŁ, w której będzie można podpatrzeć pracę snycerza – twórcy form piernikarskich oraz powstawanie rzeźb figuralnych z gliny. Artyści nawiążą do tradycji rzemiosł obecnych w Jaworze przed wiekami. Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące:
27 sierpnia, sobota, godz. 11:00, GALERIA POD WIEŻĄ, ZAMEK PIASTOWSKI
CZY KOPERNIK JADŁ PIERNIKI? Pokaz blogerki i piernikolożki, Anny Kornelii Jędrzejewskiej oraz degustacja pierników toruńskich
27 sierpnia, sobota, godz. 12:00, GALERIA POD WIEŻĄ, ZAMEK PIASTOWSKI
JAWORSKIE LOSY RĘKOPISU KOPERNIKA O OBROTACH CIAŁ NIEBIESKICH – oprowadzanie z przewodnikiem
27 sierpnia, sobota, godz. 14:00, RYNEK
GALAKTYKA PIERNIKA – pokaz piernikarza Marcina Goetza
27 sierpnia, sobota, godz. 16:00 – 19:00, RYNEK
PIERNIKI W POLSCE. ŚLADAMI PIERNIKOWEGO RZEMIOSŁA – bezpłatne warsztaty odbywające się w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz degustacja PIERNIKÓW BARDZKICH
28 sierpnia, niedziela, godz. 16:00, RYNEK
KUŹNIA RZEMIOSŁ – pokaz figur z gliny w wykonaniu studentów wrocławskiej ASP- prowadzący: Michał Wasiak
28 SIERPNIA, NIEDZIELA, GODZ. 17:00, MUZEUM
DOM CHLEBA – finisaż wystawy rzeźb i instalacji legnickiego artysty Grzegorza Niemyjskiego

Logotyp Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego

informacja
Zaproszenie na spotkanie „Czy Kopernik jadł pierniki?” 27.08.22
informacja
Piernikowe atrakcje na Święto Chleba i Piernika w Jaworze 2022
informacja
Plakat konkursowy na najlepszy piernik domowego wypieku – Święto Chleba i Piernika 2022r.

 

 

informacja
Plakat Święta Chleba i Piernika w Jaworze 26-28.08.2022 r.