„Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”

Warsztaty w Galerii Sztuki Ludowej STL w Lublinie

 

logo
logo
logo
logo STL
info
Zaproszenie na warsztaty

Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła

W sobotę 17 grudnia, o godzinie 11.00 zapraszamy na warsztaty pt. „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”.  Tradycja wypieków pierników w Polsce sięga roku 1293. Historia lubianego korzennego ciasteczka ma zatem ponad siedemset lat! W tym czasie pierniki używane były nie tylko do jedzenia, ale także do przekazywania informacji, dekoracji, przyprawiania potraw, czy nawet leczenia… Pierniki powstawały i powstają w różnych miejscowościach oraz regionach w Polsce. Swój wkład w dzieje i rozwój piernikarstwa w Polsce mają twórcy ludowi. Zygmunt Kędzierski i Danuta Sroka tworzą snycerskie formy piernikarskie, natomiast Irena Zawadzka, Sylwia Włodarczyk-Ostrowska, Jarosław Kuźniarowski, Magdalena Topolanek wypiekają i zdobią pierniki. Sławą cieszy się także działalność piernikarskiej rodzinnej firmy Bielewiczów z Żywca.

W trakcie spotkania będzie okazja do degustacji pierników, przygotowania aromatycznej mieszanki korzennej przyprawy i przygotowania pierników figuralnych. Spotkanie  poprowadzi – Anna Kornelia Jędrzejewska, kustosz w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w  Bydgoszczy, blogerka, współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika. Wydarzenie odbywa się w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach spotkania

– prelekcja

– pokaz

– degustacja

– warsztaty wypieku pierników figuralnych

Liczba miejsc ograniczona – 15 osób

 

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Opis obszerniejszy

Pierniki to wypieki bez których trudno sobie wyobrazić zimowy, świąteczny czas. Historia korzennych ciasteczek w Polsce liczy sobie już ponad siedemset lat. Zapraszamy do Galerii Sztuki Ludowej STL w Lublinie na spotkanie ze słynnym smakołykiem, w trakcie którego nie zabraknie opowieści, ciekawostek a także korzennych wypieków.

Najstarsza wzmianka o wypieku pierników pochodzi z 1293 roku ze Świdnicy. Przez kolejne wieki pierniki przybierały różne kształty, formy, pełniły rozmaite funkcje. Z królewskiego stołu zawędrowały na wiejskie jarmarki i stragany. Z czasem zaczęto dodawać do nich czekoladę i ozdabiano lukrem. Dzieje korzennego ciasteczka są fascynujące! W archiwach gromadzone są anegdoty i informacje o dawnych piernikarzach, a w muzeach formy – czasami bardzo dużych rozmiarów – jak i same pierniki!

Mianem piernikowej stolicy określany jest Toruń, ale warto zaznaczyć, że także w innych regionach w Polsce istniały i istnieją tradycje wypieku pierników. Piernikarskie tropy znajdujemy w różnych regionach, czego przykładem są przechowywane muzealia w postaci form i pierników.  Warto wspomnieć o wypiekających pierniki czyli piernikarzach i piernikarkach, kontynuujących dawne tradycje rzemieślnicze. W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Polsce zrzeszone są osoby zajmujące się tworzeniem form piernikarskich i zdobieniem pierników. Zygmunt Kędzierski i Danuta Sroka tworzą snycerskie formy piernikarskie, natomiast Irena Zawadzka, Sylwia Włodarczyk-Ostrowska, Jarosław Kuźniarowski, Magdalena Topolanek wypiekają i zdobią pierniki. Sławą cieszy się także działalność piernikarskiej rodzinnej firmy Bielewiczów z Żywca.

Zapraszamy na wydarzenie w trakcie którego poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego pieczemy pierniki? Skąd wzięła się ich nazwa? Jakie składniki są niezbędne do przygotowania ciasta? Co oznaczają poszczególne kształty? Czym różnią się pierniki toruńskie, śląskie, jarosławskie, żywieckie i pasłęckie? Jak przygotować tradycyjny piernik figuralny wyciskamy z drewnianej formy? To niektóre z pytań, na które odpowiemy w trakcie wydarzenia. Spotkanie poprowadzi Anna Kornelia Jędrzejewska, muzealniczka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizująca zadanie „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”.

 

„Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła” – zadanie realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Twórczość ludowa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Stypendystka

Anna Kornelia Jędrzejewska muzealniczka, historyczka sztuki, kuratorka i edukatorka. Współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika – oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu (wraz z Barbarą Kukowicz-Wirowską). Autorka wystaw, programów edukacyjnych, wystawy i publikacji. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską o dawnych formach piernikarskich. Prowadzi warsztaty, prelekcje, wykłady, spotkania związane z piernikami oraz historycznymi smakołykami.

Zawodowo związana z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy jako  kustosz i kierownik Pracowni Etnografii oraz z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy – kurator i kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulinarnego. W 2021 roku realizowała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w tym roku jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „twórczość ludowa”. W wolnym czasie prowadzi blog „Piernikarka”.