15 sierpnia obchodzimy święto Matki Bożej Zielnej a w Czechach Korzennej. Jest to także Święto Wojska Polskiego, szczególnego w tym roku ze względu na jubileusz „Cudu nad Wisłą”. Mijają także 3 lata od pierwszego wpisu na bloga Piernikarka.

 

„Do wieńca tego wplatają oprócz kwiatów polnych, czerwone jabłka jako plon sadów i liście orzechów jako plon lasów. W niektórych okolicach dodają kłosy owsa i jęczmienia, grona kaliny a nawet niekiedy na stropie wieńca kukiełkę pszenną lub PIERNIKI, jednem słowem obfitość wszystkiego, co daje łan, las i pasieka, pragną wnieść żniwiarze pod strzechę gospodarza.” – pisał Zygmunt Gloger, badacz dawnych tradycji i zwyczajów.
💐🙏15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce także nazywanym świętem Matki Boskiej Zielnej a w Czechach Korzennej – („Matička kořenná”). W tym dniu święcimy zioła, kwiaty, owoce, warzywa, kłosy zbóż, które zebrane są w bukiety, w podziękowaniu za zebrane dary natury i z prośbą o kolejne obfite zbiory. Dawniej święto określano również jako Matki Bożej Dożynkowej.
🌾 O tradycjach związanych z wieńcami dożynkowymi i piernikami wspominałam też na blogu w 2019 r.:

🇵🇱 🍪 W tym dniu obchodzimy także Święto Wojska Polskiego, a w tym roku wspominamy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej określanej mianem Cudu nad Wisłą. Chciałabym z tej okazji przytoczyć informację związaną z piernikami oraz wojną polsko-bolszewicką. W okresie lipca do września 1920 r. na terenie stolicy funkcjonowało Wojskowe Gubernatorstwo Warszawy, którego dowódcą był generał podporucznik Franciszek Latinik. Do zadania gubernatora należało także dbanie o zapasy żywności i zaopatrzenie, a także niedopuszczenie do spekulacji. Z tego powodu w tym okresie zakazano w Warszawie wypieku pieczywa o charakterze luksusowym w tym pierników. Jak wiemy do wypieku pierników potrzebne były oprócz mąki, także miód i przyprawy korzenne. W czasie wojny nie były to towary pierwszej potrzeby. Niemniej w kolejnych latach piernikami obdarowywano dowódców wojny, o czym wspominam w artykule na portalu Historia poszukaj: https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,historiomat,832,historiomat_pierniki_patriotyczne.html

🧡💐To już trzy lata odkąd powstał pierwszy wpis na blogu „Piernikarka”. Dziękuję Wam za wspólną podroż po dawnych i współczesnych dziejach piernika w Polsce i na świecie.
🌾☀️Fot. Lato – alegoryczne przedstawienie, inspirowane formą piernikarską ze zbiorów Muzeum Toruńskiego Piernika oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Ilustracje z motywami pierników toruńskich stworzył wybitny rysownik Zbigniew Rychlicki. W 1963 roku ukazały się jako pocztówki i pocztówki dźwiękowe nakładem Biura Wydawniczego „Ruch”.