ilustracja
Stanisław Kośmiński w trakcie wernisażu wystawy w Muzeum Toruńskiego Piernika.
23 czerwca otwarto wystawę  „Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – Rzeźba i snycerstwo” w Muzeum Toruńskiego Piernika oddziale Muzeum Okręgowe w Toruniu. W opisie wystawy czytamy:
Stanisław Kośmiński (ur. 1987)
umiejętnie łączy najwyższej jakości rzemiosło i biegłość warsztatową z wrażliwością twórcy i obserwatora, wnikliwie komentującego otaczający go świat. Pracuje głównie w drewnie, tworząc autorskie realizacje artystyczne, jak również formy piernikarskie i rekonstrukcyjne prace snycerskie. W polu zainteresowań artysty znajduje się również medalierstwo i konserwacja zabytków.
Poszukując swojej drogi artystycznej i życiowej młody twórca na stałe osiadł w Toruniu, gdzie w 2013 roku ukończył studia na kierunku rzeźba (Najlepszy Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), a w 2017 roku – studia doktoranckie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę dyplomową oraz rozprawę doktorską zrealizował pod kierunkiem prof. Andrzeja Borcza. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013) oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso (Kraków 2011); laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie rzeźby; członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.
Oprac. Małgorzata Mikulska-Wernerowicz
Na wystawie zobaczymy współczesne dzieła jak i prace snycerskie. Od czterech lat Staszek Kośmiński tworzy formy piernikarskie. Są to zarówno tradycyjne klocki służące do kształtowania toruńskich pierników figuralnych jak i własne autorskie projekty. Wśród realizacji zwracają uwagę szczególnie te, które odtwarzają zaginione formy, znane jedynie ze zdjęć jak i te wielkoformatowe przedstawiające niemowlę czy postać Mikołaja Kopernika. Wybitne umiejętności artysty w zakresie snycerki oraz liczba i jakość realizacji stawiają Stanisława Kośmińskiego w gronie czołowych, współczesnych twórców tradycyjnych, drewnianych form piernikarskich.
Słowa uznania należą się kuratorom wystawy za ciekawą koncepcję i interesującą realizację ekspozycji, w ciekawy sposób przybliżającą tytułowe napięcie między tradycją a nowoczesnością w twórczości artysty. Ekspozycję uzupełniają dwujęzyczne teksty, prezentacja multimedialna i aranżacja pracowni snycerskiej. Gratuluję!
Wystawa prezentowana będzie w dniach 24.06-31.12.2022 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4 w Toruniu.
Kuratorzy wystawy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz i Krzysztof Lewandowski.
ilustracja
Stanisław Kośmiński z Małgorzatą Mikluską-Wernerowicz – kuratorką projektu oraz Anna Kornelią Jędrzejewską – blogerką
ilustracja
Wernisaż wystawy

 

ilustracja
Plakat wystawy „Między tradycją i nowoczesnością”.

 

logo Ministerstwa
Logotyp Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego

 

Wpis zrealizowany w ramach stypendium twórczego pt: „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.