ilustracja
Pierniki świdnickie
Najstarsza wzmianka mówiąca o piernikarzach w Polsce związana jest ze Świdnicą i rokiem 1293. W nawiązaniu to tej informacji kilka lat temu powstał nowy produkt piernikarski o nazwie „Pierniki Świdnickie”. Są to wypieki produkowane przez firmę Olvita z Mysłakowic.
Pierniki mają okrągły kształt (średnica ok.7,5 cm). Charakterystyczną ich cechą jest to, że są na opłatku. Występują w wariancie z czekoladą i bez oraz z różnymi dodatkami. Wśród składników – w bardzo dużym skrócie – znajdują się m.in.:
czekolada, migdały, orzechy, skórka pomarańczowa, przyprawy. Skład jest dość długi…W wyglądzie i smaku wypieki przypominają pierniki norymberskie.
Pierniki Świdnickie sprzedawane są w kartonikach, paczkach jak i pojedynczych opakowaniach. Znajduje się na nich nazwa, wizerunek słynnego świdnickiego zabytku czyli Kościoła Pokoju z datą 1657. Na większych opakowaniach umieszczona jest także panorama Świdnicy i informacja:
„Według doniesień historycznych najprawdopodobniej pierwsze wzmianki o wypieku pierników wskazują na Świdnicę i rok 1293. Przez lata wypiekane według przeróżnych, niejednokrotnie sekretnych receptur zyskiwały rzeszę wielbicieli. W 1707 roku podarowane w podzięce królowi Szwecji za pomoc w uzyskaniu zgody na budowę (1657 r.) sławnego Kościoła Pokoju w Świdnicy. Zainspirowani pięknem Świdnicy i piernikową tradycją tego regionu polecamy Pierniki Świdnickie. (…)”
Pierniki Świdnickie są bardzo ciekawym przykładem tworzenia lokalnego produktu piernikarskiego w oparciu o historyczne informacje. Może stanowić miły podarunek dla turystów.
🔎🍪👣 Świdnica, woj. dolnośląskie
Dziękuję Małgosi Bace za inspirację, informacje i smakowitą przesyłkę.
ilustracja
Pierniki świdnickie w opakowaniu

Wpis zrealizowany w ramach stypendium twórczego pt:
„Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://piernikarka.pl/index.php/2022/02/07/pierniki-w-polsce-stypendium-mkidn/

logo Ministerstwa
Logotyp Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego