ilustracja
Piernikowy ludzik. Piernik żywiecki.
Do kanonu piernikarskich motywów w Polsce: serc, jeźdźców, mikołajów, niemowlaków, koników dołączyły także nowe, związane często z popkulturą. Są to na przykład postacie z popularnych bajek, filmów animowanych, książek.
Przykładem może być piernikowy ludzik, szczególnie spopularyzowany przez film „Shrek” z 2001 roku w reżyserii Andrew Adamsona i Vicky Jenson, na podstawie książki „Shrek!”, której autotem był William Steig. W polskiej wersji językowej określany jako Ciastek, w angielskiej Gingy (od Gingerbread Man) w niemieckiej Pfeffi (od Pfefferkuchenmann). 🍪😁🍪
Warto jednak dodać, że wypiek pierników w kształcie ludzi czyli tzw. figuralnych to dłuższa tradycja. Warto zajrzeć do wpisów na Piernikarka
Prezentowany dzisiaj piernik został wykonany w słynnym Zakładzie Cukierniczo-Piernikarskim rodziny Bielewiczów w Żywcu. Pierniki żywieckie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, o której jeszcze będzie mowa.
Prezentowany piernik otrzymałam w prezencie świątecznym. Został nabyty na stoisku piernikarskim podczas jarmarku bożonarodzeniowego.
🔎👣🍪 Żywiec, woj. śląskie
ilustracja
Piernik żywiecki w opakowaniu.
ilustracja
Pierniki Żywieckie. Etykieta.

Wpis zrealizowany w ramach stypendium twórczego pt:
„Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://piernikarka.pl/index.php/2022/02/07/pierniki-w-polsce-stypendium-mkidn/

logo Ministerstwa
Logotyp Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego