informacja o spotkaniu
Zaproszenie na spotkanie stypendialne w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie 3.12.2022

 

 

Zapraszamy na weekend świąteczny w Państwowym Muzeum Etnograficznym podczas, którego odbędą się wyjątkowe warsztaty piernikowe pt. „Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła”:

03.12. (sobota) g. 11.00 – 13.00 
03.12. (sobota) g. 14.00 – 16.00.

Tradycja wypieków pierników w Polsce sięga roku 1293. Historia lubianego korzennego ciasteczka ma zatem ponad siedemset lat! W tym czasie pierniki używane były nie tylko do jedzenia, ale także do przekazywania informacji, dekoracji, przyprawiania potraw, czy nawet leczenia… Pierniki powstawały i powstają w różnych miejscowościach oraz regionach w Polsce. Z tego przysmaku znana była również Warszawa.

W trakcie spotkania będzie okazja do degustacji pierników, przygotowania aromatycznej mieszanki korzennej przyprawy i wypieku pierników figuralnych. Spotkanie  poprowadzi – Anna Kornelia Jędrzejewska, kustosz w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w  Bydgoszczy, blogerka, współautorka Muzeum Toruńskiego Piernika. Wydarzenie odbywa się w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W organizację wydarzenia włącza się Muzeum Toruńskiego Piernika – Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.”

W ramach spotkania:
– prelekcja
– pokaz
– degustacja
– warsztaty wypieku i zdobienia pierników

Warsztaty odbędą się w grupach 20 osobowych.
Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl.

logotyp
MKiDN

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.